Taniej, łatwiej i straszniej

Rozwój szeroko pojętych systemów autonomicznych, które znamy głównie z możliwości samodzielnego czy pół – samodzielnego prowadzenia aut ma wiele atutów. Jednak za korzyściami płynącymi z nowinek technicznych, czają się też zagrożenia.
W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii niektórzy ubezpieczyciele oferują już zniżki na OC pod warunkiem aktywowania w użytkowanych pojazdach funkcji autopilota. Według badań, korzystanie z systemów autonomicznej jazdy  znacząco poprawia bezpieczeństwo na drodze, choć cały czas za kierownicą jest jednak człowiek, który kontroluje działania komputerowych algorytmów. Autonomiczne taksówki, nad których opracowaniem pochylają się inżynierowie zarówno z Ubera jak też z kontrolowanej przez Google firmy Waymo będą – oczywiście dla klienta na przejazd, a nie przy zakupie pojazdu – dużo tańsze, gdy wyeliminuje się z nich czynnik ludzki. Tesla, po wprowadzeniu ciężarówki Semi zapowiedziała testy całych zestawów w rybie autopilota. Przykłady można by mnożyć, niemniej trzeba pamiętać, że to tylko jedna strona medalu…

 

Jeden z najwybitniejszych żyjących umysłów, profesor Stephen Hawking, regularnie ostrzega przed sztuczna inteligencją, która – na pewnym poziomie rozwoju – po prostu wyprzedzi nas i stanie się czymś w rodzaju wyższej formy życia na Ziemi. W podobnym tonie wypowiada się Elon Musk, szef i założyciel Tesli oraz SpaceX. Nie trzeba być jednak wybitnym filozofem, by sięgnąć po zaczerpnięte z popkultury i wielu produkcji filmowych przykłady – autonomiczna taksówka pojedzie tam, gdzie chce system, tudzież kierujący nią koncern, a nie tam, gdzie akurat zażyczy sobie klient. W szerszej perspektywie, pozbycie się tradycyjnych pojazdów na rzecz autonomicznych pozbawi nas w ogóle możliwości samodzielnego przemieszczania się, jeśli wszystkie pojazdy – w imię bezpieczeństwa oczywiście – będą sterowane komputerowo…
Jest jeszcze jeden, może nawet najważniejszy aspekt tej zmiany technologicznej, która dokonuje się na naszych oczach – aspekt ludzki. Jeśli Uber oraz inne firmy i korporacje świadczące przewozy osób (i nie tylko) będą w stanie zaoferować bezpieczne i pozbawione ryzyka kursy realizowane przez autopilota, na postojach zostanie armia kierowców, których wiedza i umiejętności zostaną zastąpione przez wbudowane mapy i systemy czujników oraz radarów. Wiemy, jaka przyszłość czeka samochody, ale  pod hasłem „redukcji kosztów i poprawy bezpieczeństwa” może kryć się wcale niewesoła przyszłość dla fachowców, którzy nie przebranżowią się przecież na programistów systemów komputerowych…

Kontakt

Hussar Angels S.A.
ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa
tel: +48 605 290 000

NIP: PL 7010582154
REGON: 364631425
KRS: 0000620760
Kapitał zakładowy 100 000,00 PLN, kapitał opłacony w całości.


Potrzebujesz pomocy na drogach Europy?

Wypełnij formularz.

Hussar Angels S.A. informuje, iż jest administratorem podanych danych osobowych.

Rozwiń

Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63 (Spółka), na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.) informuje, iż jest administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych. Dane te będą przetwarzane przez Spółkę w celu podjęcia przez Spółkę niezbędnych działań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy, w związku z którą zostały przekazane, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów i usług Spółki, a także produktów i usług podmiotów współpracujących ze Spółką. Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy.

Rozwiń

Wyrażenie zgody jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych podmiotom współpracującym ze Spółką w celu przetwarzania ich przez te jednostki dla potrzeb zawierania i wykonania umów i dla celów marketingowych.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i otrzymywanie od Hussar Angels S.A. oraz podmiotów współpracującym ze Spółką za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i drogą wiadomości smsowych informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Wyrażam również zgodę na wykorzystywanie środków porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy zgodnie z w/w ustawą. Do kontaktu wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu kontaktowym i należący do mnie adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Czuj się bezpiecznie na drogach Europy