Nowa Tesla Semi – warto było czekać!

Tesla przyzwyczaiła nas już do tego, że gdy wprowadza nowy produkt na rynek, dokłada wszelkich starań, aby jego właściwości były najwyższymi i wyprzedzały resztę producentów – podobnie stało się i w przypadku pierwszej elektrycznej ciężarówki, której produkcja ruszy w 2019 roku.
Przyśpieszenie do setki w 5 sekund na pusto i 20 sekund z ładunkiem około 36 ton to parametry, których nie powstydziłby się żaden inny producent (prezentowany ostatnio elektryczny ciągnik Daimlera może udźwignąć tylko 11 ton). Przy jeździe pod wzniesienie o nachyleniu 5%, Tesla Semi z pełnym ładunkiem osiągnie prędkość 65 mil na godzinę (nieco ponad 100 km/h), podczas gdy najlepsze ciągniki napędzane silnikiem diesla, wedle słów Elona Muska mogą osiągnąć co najwyżej 45 mil na godzinę (około 72 km/h).
Szybko i daleko
Podstawowa kwestia, którą trzeba rozważyć przy decyzji o kupnie pojazdu elektrycznego, to jego zasięg. Również w tym przypadku Tesla „rozbiła bank”. Wspomniany wcześniej elektryczny Daimler może przejechać 350 kilometrów – Tesla Semi pokona ponad dwa razy dłuższy dystans, czyli 800 kilometrów na jednym ładowaniu – przy pełnym obciążeniu i maksymalnej dopuszczanej prędkości! Gdy po pokonaniu tej trasy (zgodnie z przepisami nie spędzimy raczej więcej czasu w kabinie bez postoju), półgodzinne ładowanie zapewni nam zasięg na poziomie 400 mil, czyli około 640 kilometrów.
Na pytanie, jak udało się osiągnąć takie parametry ciężarówki, Elon Musk odpowiada danymi z tunelu aerodynamicznego. Tesla Semi posiada współczynnik oporu powietrza wynoszący 0.36 – dla porównania, supersamochód Bugatti Chiron ma już 0.38, zaś większość ciężarówek oscyluje wokół poziomu 0.70 stanowiącego niemal dwukrotność współczynnika Tesli. Fenomenalny wynik uzyskano poprzez m.in. płaską podłogę oraz specjalne klapy, które niwelują prześwity pomiędzy ciągnikiem a naczepą, automatycznie dostosowując się do jej wymiarów i kształtów.
Przy takich zasięgach i bardzo efektywnym ładowaniu akumulatorów, transport elektryczny jest już jak najbardziej konkurencyjny względem tradycyjnego. W samym temacie konkurencyjności, warto też wspomnieć o kosztach transportu. Wedle wyliczeń producenta, koszt przejechania jednej mili, wliczając wszystkie opłaty wraz z ubezpieczeniem itd., wyniesie 1,26$ – o 20% mniej, niż w przypadku ciężarówki napędzanej silnikiem diesla. W przypadku konwoju ciężarówek, koszt zmniejsza się jeszcze bardziej i staje się konkurencyjny nawet w stosunku do transportu kolejowego

Inteligentnie i bezpiecznie
Jak można się było spodziewać już po poprzednich autach od Tesli, Semi będzie wyposażona w zaawansowane systemy autonomicznego poruszania się pojazdu, który będzie w stanie samodzielnie wyhamować prędkość w przypadku niebezpieczeństwa oraz utrzymać zestaw w pasie ruchu, w przypadku nagłej niedyspozycji kierowcy. Co więcej, Tesla samodzielnie zatrzyma się i włączy światła awaryjne, a w przypadku braku kontaktu z kierowcą, powiadomi odpowiednie służby. Na tym kwestie bezpieczeństwa się nie kończą – dzięki czterem oddzielnym silnikom napędzającym każde z kół w tylnych osiach, zestaw nie złamie się nigdy jak scyzoryk – systemy komputerowo mają dobrać moc i moment obrotowy dla każdego z kół osobno i zapobiec groźnemu zdarzeniu bądź wyprowadzić nas z poślizgu. Technologia wkracza też mocno do kabiny kierowcy – centralnie umieszczony fotel dla lepszej widoczności, dwa monitory wyświetlające dane, zdalna diagnostyka pojazdu, informacje systemu o zbliżającej się konieczności serwisu oraz zintegrowane funkcje zarządzania flotą.

 

Jakość na niewyobrażalnym poziomie

 

Tesla gwarantuje, że Semi nie zepsuje się przez 1 milion mil, czyli ponad 1.600.000 kilometrów – to wynik, który nie wymaga komentarza. W tym przypadku nie spotka nas też problem wymiany hamulców – cała energia kinetyczna, za pomocą systemu podobnego do znanego z Formuły 1 KERS, będzie odzyskiwana i przekazywana do ładowania akumulatorów, zamiast grzać czy zużywać tarcze hamulcowe. Silnik elektryczny, z jednym biegiem do przodu, nie potrzebuje skrzyni biegów i ciągłego zmieniania przełożenia, podobnie zbędne stają się dyferencjały, przy wspomnianych czterech silnikach napędzających każde z kół osobno. Dużą uwagę przyłożono także do szyb pojazdu – pęknięte mogą skutecznie uniemożliwić dalszą jazdę, a ich wymiana nie jest tak łatwa jak zmiana koła (która w warunkach drogowych w zestawie łatwą przecież nie jest) i nie można tego zrobić gdziekolwiek. W związku z powyższym, kokpit Tesli jest zabezpieczony szkłem, które ma wytrzymać nawet eksplozję termojądrową…

 

Jako absolutną wisienkę na torcie, której zresztą nikt się nie spodziewał, Elon Musk zaprezentował nową Teslę Roadster – czteroosobowe sportowe auto deklasujące wszystkie hiper i super-samochody. Przyśpieszenie do setki 1,9 sekundy, prędkość maksymalna ponad 400 kilometrów na godzinę, moment obrotowy – niewyobrażalne 10.000 Nm.

Dzisiejsze tendencje państw i samorządów do regulowania zanieczyszczenia w centrach miast i redukcji zanieczyszczenia niejako wymuszają stosowanie napędów elektrycznych bądź hybrydowych. Wielu producentów wprowadza do swojej oferty coraz to bardziej „zielone” rozwiązania, które zyskują coraz większą aprobatę kierowców. Jest tylko kwestią czasu (potrzebnego w dużej mierze na budowę gęstej sieci ładowania pojazdów elektrycznych), byśmy na ulicach widzieli ciche, autonomiczne pojazdy, które jeszcze niedawno były domeną jedynie filmów fantastycznych.

Kontakt

Hussar Angels S.A.
ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa
tel: +48 605 290 000

NIP: PL 7010582154
REGON: 364631425
KRS: 0000620760
Kapitał zakładowy 100 000,00 PLN, kapitał opłacony w całości.


Potrzebujesz pomocy na drogach Europy?

Wypełnij formularz.

Hussar Angels S.A. informuje, iż jest administratorem podanych danych osobowych.

Rozwiń

Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63 (Spółka), na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.) informuje, iż jest administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych. Dane te będą przetwarzane przez Spółkę w celu podjęcia przez Spółkę niezbędnych działań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy, w związku z którą zostały przekazane, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów i usług Spółki, a także produktów i usług podmiotów współpracujących ze Spółką. Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy.

Rozwiń

Wyrażenie zgody jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych podmiotom współpracującym ze Spółką w celu przetwarzania ich przez te jednostki dla potrzeb zawierania i wykonania umów i dla celów marketingowych.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i otrzymywanie od Hussar Angels S.A. oraz podmiotów współpracującym ze Spółką za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i drogą wiadomości smsowych informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Wyrażam również zgodę na wykorzystywanie środków porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy zgodnie z w/w ustawą. Do kontaktu wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu kontaktowym i należący do mnie adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Czuj się bezpiecznie na drogach Europy