Daimler zamiast Tesli?

Jeszcze niedawno cały świat motoryzacyjny był zelektryfikowany informacją, o premierze nowego pojazdu od Tesli, potentata na rynku samochodów elektrycznych. Koncepcja elektrycznej ciężarówki miała być kolejnym krokiem w strategii rozwoju marki, tymczasem premiera z końca października została przesunięta na połowę listopada, a w wolny termin wstrzelił się niespodziewanie Daimler.
Wszystko wskazuje na to, że rynek aut i pojazdów elektrycznych będzie wkrótce jednym z najciekawiej rozwijających się segmentów branży, a to za sprawą konkurencji i swoistego „wyścigu zbrojeń”. Wprowadzenie do masowej produkcji pojazdu, który wedle wyliczeń ma być dużo tańszy w eksploatacji względem ciężarówek napędzanych silnikami diesla, a do tego przyjazny ekologicznie (co za tym idzie z prawem wjazdu do stref bezemisyjnych, których z czasem będzie coraz więcej), może przynieść marce liczne korzyści.
Koncern Daimler, poprzez swoją spółkę córkę Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation, zaprezentował całą linię czy wręcz markę, która będzie skupiać się na ciężarówkach i autobusach elektrycznych – E FUSO. Zaprezentowana teraz koncepcyjna ciężarówka E-FUSO Vision ONE dysponuje zasięgiem wyłącznie elektrycznym, który pozwala na pokonanie 350 kilometrów. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu to 23 tony, z czego 11 ton może stanowić ładunek. Wspomniane parametry, zwłaszcza pod kątem zasięgu, nie pozwalają jeszcze co prawda na myślenie o pełnym przestawieniu transportu na zasilanie prądem, niemniej są ważnym krokiem. Ponadto, warto nadmienić, że E-FUSO ma już swoją lekką ciężarówkę – eCantera – o dopuszczalnej masie całkowitej 7,5 tony oraz zasięgu około 100 kilometrów. Doświadczenia tego mniejszego modelu, który z sukcesem jest już wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych pokazują, że nawet pomimo małego zasięgu, elektryczne pojazdy dostawcze sprawdzają się w realnym świecie, nie tylko na deskach kreślarskich projektantów.
Oczywiście trzeba pamiętać, że nieodłącznym elementem funkcjonowania tego systemu jest sieć stacji ładowania. W Stanach takowa funkcjonuje i w związku z popytem na auta i pojazdy elektryczne – ma rację bytu. W naszych, polskich realiach, pomimo widywanych okazjonalnie na ulicach Teslach, na razie zatrzymaliśmy się na elektryfikacji miast i wsi – na przemysł motoryzacyjny przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać.

Kontakt

Hussar Angels S.A.
ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa
tel: +48 605 290 000

NIP: PL 7010582154
REGON: 364631425
KRS: 0000620760
Kapitał zakładowy 100 000,00 PLN, kapitał opłacony w całości.


Potrzebujesz pomocy na drogach Europy?

Wypełnij formularz.

Hussar Angels S.A. informuje, iż jest administratorem podanych danych osobowych.

Rozwiń

Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63 (Spółka), na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.) informuje, iż jest administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych. Dane te będą przetwarzane przez Spółkę w celu podjęcia przez Spółkę niezbędnych działań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy, w związku z którą zostały przekazane, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów i usług Spółki, a także produktów i usług podmiotów współpracujących ze Spółką. Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy.

Rozwiń

Wyrażenie zgody jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych podmiotom współpracującym ze Spółką w celu przetwarzania ich przez te jednostki dla potrzeb zawierania i wykonania umów i dla celów marketingowych.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i otrzymywanie od Hussar Angels S.A. oraz podmiotów współpracującym ze Spółką za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i drogą wiadomości smsowych informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Wyrażam również zgodę na wykorzystywanie środków porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy zgodnie z w/w ustawą. Do kontaktu wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu kontaktowym i należący do mnie adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Czuj się bezpiecznie na drogach Europy