DAF najczęściej wybieraną marką wśród nowych aut ciężarowych w 2016 roku. Przewoźnicy inwestują w nowoczesny tabor.

Oblicze polskiej branży transportowej zmieniło się całkowicie na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Największym impulsem do modernizacji tego sektora było wejście naszego kraju do Unii Europejskiej i otwarcie granic w Strefie Schengen. Przewoźnicy zainwestowali w nowoczesny i ekologiczny tabor, który w połączeniu z doświadczeniem rodzimych przedsiębiorstw, pozwolił konkurować na równym poziomie z zachodnimi sąsiadami. Rok 2016 był rekordowy pod względem sprzedaży nowych samochodów ciężarowych, dzięki czemu Polacy pretendują do miana lidera europejskiego rynku przewozów towarowych, stale powiększając swoją przewagę, obszar działania i wymieniając auta na nowocześniejsze.

Tempo wzrostu najwyższe w Europie

Wybór producentów pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 16 ton, jest na Stary Kontynecie całkiem duży. Koncerny motoryzacyjne w różny sposób zabiegają o wybór ich maszyn, a Polska jest bardzo intratnym rynkiem zbytu, ponieważ dynamika wzrostu zamówień jest w naszym kraju prawie dwukrotnie wyższa, od europejskiej średniej. Obecnie zajmujemy 4 miejsce w Europie pod względem ilości sprzedawanych aut i różnica do czołówki szybko się zmniejsza.

Lista państw, które są liderami sprzedaży nowych aut ciężarowych w 2016 roku (dane ACEA):

  1. Niemcy – 92 556 szt. (+3,1% r/r),
  2. Wielka Brytania – 51 745 szt. (+1,5% r/r),
  3. Francja – 48 157 szt. (+12,6% r/r),
  4. Polska – 24 431 szt. (+20,7% r/r)

Standard wyposażenia niższy od Zachodniego

Liderem polskiego rynku sprzedaży w 2016 roku został DAF. Volvo po słabszym okresie dogoniło liderów, a spektakularny spadek zaliczył Mercedes.

Sprzedaż samochodów ciężarowych o DMC powyżej 16 ton w 2016, z podziałem na marki:

  1. DAF: 4727 szt.
  2. Volvo Trucks: 4519 szt.
  3. Scania: 4439 szt.
  4. MAN: 4209 szt.
  5. Mercedes-Benz: 3611 szt.

Niestety przeciętny poziom wyposażenia nowych aut sprzedawanych w Polsce jest dużo niższy, niż w przypadku odpowiedników z Europy Zachodniej. W pojazdach oferowanych u nas, nie ma często elementów, których brak dyskwalifikuje sprzedaż samochodu na bardziej wymagających rynkach. Zwykle chodzi o komponenty poprawiające komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Dobra koniunktura szybko się skończy?

Bardzo wysokie tempo sprzedaży pojazdów utrzymuje się w Polsce już drugi rok z rzędu, a przyczynia się do tego dynamiczny rozwój całej branży. Przewoźnicy wymieniają starsze auta na samochody klasy Euro 6, które redukują emisję spalin, co jest koniecznością w przypadku wykonywania usług w Unii Europejskiej. Dodatkowo sprzedaż stymuluje wysoki kurs Euro, wzrost eksportu i względnie niskie ceny paliwa, ale  nie tylko optymistyczne nastroje wpływają na dane dotyczące nowych pojazdów. W ostatnich kilku latach zmieniło się podejście firm transportowych do użytkowania taboru. Przedsiębiorstwa rezygnują z zakupu używanych samochodów, których sprzedaż znacząco spada. Skrócił się także czas użytkowania nowych ciężarówek we flotach i w chwili obecnej jest to maksymalnie okres 2-3 lat. Nie wiadomo, jak długo może utrzymać się dobra koniunktura, ponieważ rynek powoli się nasyca, a import używanych aut do Rosji i krajów Bliskiego Wschodu jest praktycznie zablokowany.

Wkrótce rzeczywistość zweryfikuje poziom zapotrzebowania na nowe pojazdy. Prawdopodobnie auta klasy Euro 5 będą użytkowane już tylko w ruchu krajowym, a dostępność samochodów używanych spełniających normę Euro 6 wyraźnie wzrośnie.

Kontakt

Hussar Angels S.A.
ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa
tel: +48 605 290 000

NIP: PL 7010582154
REGON: 364631425
KRS: 0000620760
Kapitał zakładowy 100 000,00 PLN, kapitał opłacony w całości.


Potrzebujesz pomocy na drogach Europy?

Wypełnij formularz.

Hussar Angels S.A. informuje, iż jest administratorem podanych danych osobowych.

Rozwiń

Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63 (Spółka), na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.) informuje, iż jest administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych. Dane te będą przetwarzane przez Spółkę w celu podjęcia przez Spółkę niezbędnych działań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy, w związku z którą zostały przekazane, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów i usług Spółki, a także produktów i usług podmiotów współpracujących ze Spółką. Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy.

Rozwiń

Wyrażenie zgody jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych podmiotom współpracującym ze Spółką w celu przetwarzania ich przez te jednostki dla potrzeb zawierania i wykonania umów i dla celów marketingowych.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i otrzymywanie od Hussar Angels S.A. oraz podmiotów współpracującym ze Spółką za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i drogą wiadomości smsowych informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Wyrażam również zgodę na wykorzystywanie środków porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy zgodnie z w/w ustawą. Do kontaktu wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu kontaktowym i należący do mnie adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Czuj się bezpiecznie na drogach Europy