Bezpieczni mimo woli

Bezpieczeństwo to temat rzeka – każda instytucja, każdy kierowca i pasażer – są nim bezpośrednio zainteresowani. W świetle niedawnych wydarzeń może się jednak okazać, że nie będziemy się musieli o nie więcej martwić – bezpieczeństwo na drodze może nam zostać zapewnione odgórnie.


Pierwszy śnieg tego sezonu pokazał, że wystarczy lekka zmiana warunków pogodowych, by wielu kierowców zapomniało jak się jeździ lub właśnie przypomniało sobie o konieczności zakupu opon zimowych. W zasadzie nie ma dnia, żebyśmy w radiu czy telewizji nie trafili na informację o utrudnieniach na drodze i wypadkach. Problem istnieje, lecz co zrobić, aby go rozwiązać?

Coroczne okolicznościowe akcje Policji to już norma, która nadal podaje zatrważające dane. Przykładowo, tegoroczna akcja „Znicz”, przeprowadzona razem z Episkopatem Polski, ujawniła aż 1821 nietrzeźwych kierujących… Nie tylko z powodu alkoholu, tylko przez te kilka świątecznych dni doszło do ponad 600 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a ponad 700 zostało rannych. I choć statystyki często pokazują lekką poprawę – przykładowo, w całym 2016 na drogach zginęło 3026 osób, zaś do września 2017 „tylko” 1963, nadal nie są to wyniki, które mogą napawać optymizmem – średnio w tym roku codziennie na drogach ginęło aż 8 osób. Z pomysłem skuteczniejszego wyeliminowania zagrożeń na drodze wyszła więc Komisja Europejska.


Elektroniczny kaganiec


Intelligent Speed Assistant to sprzężenie kilku znanych już systemów. Pierwszy z nich to moduł gps, zliczający naszą prędkość, połączony z modułem pozwalających na rozpoznawanie znaków drogowych. Powyższe rozwiązania możemy spotkać już w wielu autach klasy premium, dysponuje nimi też popularna aplikacja Janosik. W warunkach ograniczonej widoczności podpowiedź odnośnie pierwszeństwa czy dopuszczalnej maksymalnej prędkości jest z pewnością przydatnym narzędziem, zwiększającym bezpieczeństwo nasze i innych. ISA idzie jednak krok dalej – system będzie działał na zasadzie inteligentnego tempomatu i samodzielnie dostosowywał naszą prędkość do maksymalnej dozwolonej.


Za..

Propozycja ma tylu zwolenników, co przeciwników. ISA działa już z powodzeniem w niektórych modelach aut, europejscy urzędnicy podają dane, według których obligatoryjne wprowadzenie systemu do nowo produkowanych aut (na razie proponuje się 2020 rok) ma zmniejszyć liczbę wypadków o 20 do 30%. Warto nadmienić, że w ramach podobnych przepisów europejskich, od 2009 roku wszystkie nowe auta muszą być wyposażone w systemy ABS i ESP, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie dziś bezpiecznej, czy bezpieczniejszej jazdy. Razem z ISA Komisja rozważa wprowadzenie systemu Automated Emergency Braking, który zacznie wytracać prędkość pojazdu, gdy jego zdaniem zbyt szybko będziemy zbliżać się do przeszkody lub pojazdu przed nami. Powyższe rozwiązania, chcąc nie chcąc, przywodzą na myśl coraz bardziej auta autonomiczne, w których rola kierowcy ograniczona jest do minimum i które – w modelu idealnym, gdy wszystkie pojazdy są autonomiczne – eliminują wypadki niemal do zera.


… i przeciw


Z drugiej strony, powyższe propozycje mają też swoich przeciwników. Każdy z nas miał sytuację, w której ISA i AEB zadziałałyby na niekorzyść kierowcy – lub przynajmniej jest w stanie sobie ją wyobrazić. Przykładowo, zbliżając się do stojących pojazdów, odruchowo, podobnie jak elektroniczny system, zaczniemy hamować. Jeśli jednak w tylnej szybie zobaczymy rozpędzony pojazd i uznamy, że nie zdąży on wyhamować, będziemy starać się uciec przed zagrożeniem – z elektronicznym hamulcem w podłodze możemy tylko liczyć na to, że kierowca za nami nie zasnął i że uda mu się nas ominąć…


Podobnie rzecz ma się z wyprzedzaniem. ISA ma co prawda pozwalać na czasowe przekroczenie prędkości (mówi się o kilku sekundach), które ma pozwolić na manewr wyprzedzania. Niestety, najczęstszy manewr, czyli wyprzedzanie ciężarówki bądź ciągnika z naczepą, zajmie dużo więcej czasu – startując z tej samej prędkości, przyśpieszenie i pokonanie całej długości wyprzedzanego pojazdu to dobre kilkanaście sekund. Co zrobi wtedy elektroniczny kaganiec – w połowie długości naczepy wyhamuje nas do prędkości pojazdu wyprzedzanego? Oczami wyobraźni możemy sobie na razie tylko wyobrażać ciąg pojazdów jadących gęsiego z dozwolona 70-tką na jakiejś prostej jak drut drodze wojewódzkiej i oczy kierowców patrzące z zazdrością na np. starego Poloneza, który bez problemu wyprzedza konwój.

 

Każdemu co jego

 

Część kierowców uważa przedni napęd za lepszy, inni wolą tylny, choć większość zgodzi się, że najbezpieczniejszym jest 4 x 4. Jedni z nas lubią, gdy w kabinie jest ciepło i możemy wygodnie jechać w koszuli czy podkoszulku, inni wolą wychłodzone powietrze, które utrzymuje ich bardziej czujnymi. Każdy ma swoją technikę i kulturę jazdy, każdy własną – wypracowaną przejechanymi kilometrami i liczbą przeżytych rozmaitych zdarzeń drogowych. I tak jak z dużą radością i ulgą przyjmujemy systemy i rozwiązania, które pomagają nam w jeździe (prosty asystent ruszania pod górkę potrafi być na wagę złota), bądź informują o znakach, ograniczeniach czy przekroczeniu linii pasa ruchu – tak ważne są tu słowa „pomagają” i „informują”. Mimo najszczerszych chęci, żaden system elektroniczny nie przewidzi wszystkich sytuacji na drodze, nie będzie miał odruchów i wyobraźni doświadczonego szofera – może pomagać i informować, ale finalnie musi mieć możliwość wyłączenia – decyzję musi podjąć kierowca, a nie radar czy kamera sprzężona z hamulcem…

Kontakt

Hussar Angels S.A.
ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa
tel: +48 605 290 000

NIP: PL 7010582154
REGON: 364631425
KRS: 0000620760
Kapitał zakładowy 100 000,00 PLN, kapitał opłacony w całości.


Potrzebujesz pomocy na drogach Europy?

Wypełnij formularz.

Hussar Angels S.A. informuje, iż jest administratorem podanych danych osobowych.

Rozwiń

Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63 (Spółka), na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.) informuje, iż jest administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych. Dane te będą przetwarzane przez Spółkę w celu podjęcia przez Spółkę niezbędnych działań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy, w związku z którą zostały przekazane, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów i usług Spółki, a także produktów i usług podmiotów współpracujących ze Spółką. Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy.

Rozwiń

Wyrażenie zgody jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych podmiotom współpracującym ze Spółką w celu przetwarzania ich przez te jednostki dla potrzeb zawierania i wykonania umów i dla celów marketingowych.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i otrzymywanie od Hussar Angels S.A. oraz podmiotów współpracującym ze Spółką za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i drogą wiadomości smsowych informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Wyrażam również zgodę na wykorzystywanie środków porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy zgodnie z w/w ustawą. Do kontaktu wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu kontaktowym i należący do mnie adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Czuj się bezpiecznie na drogach Europy