Automatyzacja na najwyższym poziomie

Aż 15 pięter, czyli prawie 50 metrów wysokości ma najnowocześniejszy w Europie magazyn wysokiego składowania. Powierzchnia 6,5 tysiąca metrów kwadratowych, przy tej wysokości obiektu, daje fenomenalne możliwość składowania – 26 tysięcy miejsc paletowych, co przekłada się na 230 tysięcy sztuk dużego AGD. Magazyn powstał w Polsce i będzie wykorzystywany przez spółkę Amica, która do jego obsługi będzie musiała zatrudnić jednego tylko pracownika…

 

Kiedy piszemy o tematach automatyzacji związanych z systemami, które samodzielnie poprowadzą auto bądź ciężarówkę, powodem ich powstania nie jest deficyt kierowców na rynku, a chęć optymalizacji kosztów i poprawy bezpieczeństwa. W przypadku polskiej inwestycji, jest nieco inaczej – jednym z impulsów do stworzenia tego typu magazynu, był właśnie brak wykwalifikowanych operatorów wózków widłowych. Oczywiście nie jest to jedyny powód – wzniesienie magazynu do góry sprawiło, że zajmie on teraz zdecydowanie mniejszą powierzchnię, a pozyskany teren zostanie zagospodarowany w inny sposób. Kluczowa w projekcie automatyzacja niesie ze sobą wiele ciekawostek, które mogą mieć analogiczne zastosowanie w branży motoryzacyjnej.

Magazyn nie potrzebuje oświetlenia ani ogrzewania – idące za tym oszczędności są w skali wielu lat użytkowania znaczne, a pięć 40-metrowych ramion, którymi system komputerowy przemieszcza produkty z miejsca na miejsce nie będzie z tego powodu strajkował. Podobnie możemy się spodziewać, że pojazdy przyszłości – zwłaszcza ciężarówki, czy tez ich futurystyczne odpowiedniki, które będą się poruszać w pełni autonomicznie, nie będą potrzebowały wielu mechanizmów, które dziś ułatwiają życie kierowcy. Ba, nie będą w ogóle potrzebowały kabiny jako takiej, co pozwoli na większy wymiar załadunku i mniejsze koszty produkcji.
Sterujący magazynem komputer jest w stanie w ciągu doby wydać 30 tysięcy produktów i przyjąć 36 tysięcy. Znając terminy dostaw i odbiorów, nocą maszyny, w ciemności i ciszy, zmieniają układ zmagazynowania poszczególnych produktów, tak, aby były jak najbardziej optymalnie ułożone w nadchodzącym dniu. Podobny system zrządzania autonomiczną flotą możemy sobie na razie tylko wyobrażać, niemniej algorytm wyliczający najbardziej korzystne połączenia, uwzględniający tankowanie (czy prędzej ładowanie baterii) i ewentualne serwisy konkretnego pojazdu, biorący pod uwagę godziny największych korków i realizujący dostawy do najbardziej zatłoczonych okolic w nocy, kiedy w okolicy nie działa nic innego, prócz zautomatyzowanego magazynu… W dobie dzisiejszego postępu technologicznego nie zdziwiłoby nas zapewne nawet wykorzystanie elementarnej sztucznej inteligencji w każdym z pojazdów, który znając zapotrzebowanie całej firmy czy korporacji wybierałby najbardziej optymalne pod kątem jego parametrów zlecenia.
Oczywiście ocena takich systemów będzie zawsze względna. Ciężką, długą trasę w rejon ośnieżonych górskich szczytów i krótkich dni zapewne chętniej oddalibyśmy automatowi, niż przyjemną trasę, z której zdążymy jeszcze wrócić do domu na noc. Podobnie z opisywanymi niedawno taksówkami – część z nas wybierze autonomiczny, tani i efektywny pojazd, który zamówi przez aplikację, podczas gdy inni nie odmówią sobie przyjemności obcowania z żywym człowiekiem za kółkiem – czy to w imię poczucia bezpieczeństwa, czy towarzystwa w dłużej trasie. Dziś możemy tylko mieć nadzieję, że ten wybór będzie możliwy jak najdłużej.

Kontakt

Hussar Angels S.A.
ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa
tel: +48 605 290 000

NIP: PL 7010582154
REGON: 364631425
KRS: 0000620760
Kapitał zakładowy 100 000,00 PLN, kapitał opłacony w całości.


Potrzebujesz pomocy na drogach Europy?

Wypełnij formularz.

Hussar Angels S.A. informuje, iż jest administratorem podanych danych osobowych.

Rozwiń

Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63 (Spółka), na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.) informuje, iż jest administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych. Dane te będą przetwarzane przez Spółkę w celu podjęcia przez Spółkę niezbędnych działań związanych z zawarciem i wykonaniem umowy, w związku z którą zostały przekazane, a także w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów i usług Spółki, a także produktów i usług podmiotów współpracujących ze Spółką. Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy.

Rozwiń

Wyrażenie zgody jest dobrowolne, jednakże ich podanie warunkuje wykonywanie umowy. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych podmiotom współpracującym ze Spółką w celu przetwarzania ich przez te jednostki dla potrzeb zawierania i wykonania umów i dla celów marketingowych.

Rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i otrzymywanie od Hussar Angels S.A. oraz podmiotów współpracującym ze Spółką za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i drogą wiadomości smsowych informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Wyrażam również zgodę na wykorzystywanie środków porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy zgodnie z w/w ustawą. Do kontaktu wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu kontaktowym i należący do mnie adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ponadto Spółka informuje o przysługującym Pani/Panu na podstawie art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych prawie dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Hussar Angels S.A. z siedzibą w Warszawie (02-781) przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 63.

Czuj się bezpiecznie na drogach Europy